Sergi

ELGİZ KOLEKSİYONU’NDAN BİR SEÇKİ

10 Eylül- 25 Ekim

Çağdaş sanatı yansıtan onbir eserden oluşan sergi, sanatseverleri “ELGİZ KOLEKSİYONU’NDAN BİR SEÇKİ”yle buluşturuyor. Anton Perich, Azade Köker, Bahar Oganer, Bengü Karaduman, Darren Almond, Fausto Gilberti, Gilbert & George, İhsan Oturmak, Robert Gligorov ve Volkan Kızıltunç’un eserleri 10 Eylül – 25 Ekim tarihleri arasında Hisar Okulları Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Elgiz Müzesi, çağdaş sanat eserlerini barındırdan devlet ve vakıf müzelerinin olmadığı dönemde, bu eksiği gidermek ve çağdaş sanatın gelişmesini desteklemek misyonuyla, koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından 2001 yılında Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olarak kurulmuştur. Eski adıyla Proje4L olarak tanınan özel müzede, çok sayıda genç sanatçı ve küratörün projesine yer verilmiş ve çağdaş sanatın gelişimi uluslararası platforma taşınmıştır. Müze misyonuna devam ederek sürekli Elgiz Koleksiyonu sergisinin yanında dinamizmi ve güncelliği yakalamak üzere çeşitli süreli sergilere ve eğitim programlarına yer vermektedir.

2013 yılında Elgiz Koleksiyonu’na IFEMA Amigos de ARCO Madrid tarafından Uluslararası Koleksiyonerlik Ödülü verilmiştir. ElgizMüzesi 2015 yılı itibariyle Global Private Museum Network’un kurucu üyesi, Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) üyesi ve 2018 yılında kurulan ARCO Uluslararası Konseyi üyesidir.

ELEŞTİREL DÜŞÜNCE

5 Eylül – 5 Kasım 2017

Hisar Okulları; ‘Gerçek potansiyelimizi, eleştirel düşünce ve etkin işbirliği ile dünyaya anlamlı katkılar sunarak keşfedip geliştirmek’ olan misyonu ışığında Pg Art Gallery ile işbirliği içerisinde Ali Kabaş, Aliye Simavi, Ayşe Wilson, Eda Soylu, Günnur Özsoy, Hale Güngör Oppenheimer, Hasan Pehlevan, Horasan, İsmet Doğan, İzel Topaloğlu, Kemal Tufan, Manolya Çelikler, Nesli Türk, Ozan Türkkan, Özer Toraman, Reysi Kamhi, Sedat Akdoğan ve Sevim Kaya’nın çalışmalarını 5 Eylül – 5 Kasım tarihleri arasında Hisar Okulları Kültür Merkezi’nde bir araya getiriyor.

“Karmaşık ve sürekli değişen dünya içerisinde karşılaşacağımız tüm seçenekleri ve imkanları keşfetmeyi öğrenmeliyiz. Muhalif seslerle yüzleşmeli ve onlardan korkmamalıyız. Düşünülemeyecek şeyleri de düşünmeliyiz çünkü bazı şeyler düşünülemeyecek konuma geldiğinde, düşünme eylemi son bulur ve harekete geçmek anlamsızlaşır.”

– James William Fulbright

Eleştirel düşünme, varoluşumuzu tanımlayan ve açıklayan nihai hakikatlere olabildiğince yaklaşabilmek için zihinsel yetilerimiz, evrensel bakış açıları, gözlemler ve deneyimlerin yanı sıra sağduyulu değerlerden yararlanabilmektir. Dikkatli bir değerlendirme, disiplinli bir analiz ve bizi insan yapan doğal merakımızın yön verdiği bağımsız bir düşünme sürecine entelektüel bir adanmışlıktır.

Doğanın tahribi, daralan yaşam alanları, kentsel dönüşüm, popüler kültür, cinsiyet ve kimlik gibi birbirinden farklı konuları işleyen sanatçılar, gündelik yaşamda karşılaştıkları bu durumları kendi perspektiflerinden izleyiciye aktarıyorlar. Farklı teknikler kullanarak ürettikleri çalışmaları, ziyaretçileri bu sorunları irdelemeye, eleştirel bakış açılarıyla çözümler üretmeye yönlendiriyor.

20. Yıl Sergisi: Geçmişten Geleceğe Hisar Okulları

19 Ekim 2016 – 6 Şubat 2017

Okulumuzun 20 yıllık gelişimini izlemek ve gelecek planlarından haberdar olmak için tüm Hisar Ailesini sergimizi ziyaret etmeye davet ediyoruz. Sergi alanında yer alan video ve fotoğraf kabini ile Hisar’ın sizin için ne ifade ettiğini bizimle paylaşabilir, 20. Yıl hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. 19 Ekim Çarşamba günü gerçekleşecek sergimizin açılış kokteyline tüm Hisar Ailesi davetlidir.

Tek Karede Kültürler

13 Ekim – 10 Kasım 2015

2015 yılı Haziran ayında Suny Oswega State Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Uluslararası Genius Olimpiyatlarına ve Temmuz ayında ise ICAF’ın (www.WorldChildrensFestival.org) düzenlemiş olduğu “My Favorite Sports” konulu Uluslararası Sanat Festivaline katılan Hisar öğrencilerimizin çektikleri fotoğraflardan oluşan “Tek Karede Kültürler” konulu sergimizde sergilenen çalışmaların gelirleri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na (http://www.kacuv.org/) bağışlanacaktır.